Меню Закрити

Прес-конференція організаторів відзначення 505-ї річниці битви під Оршею

У неділю, 8 вересня, у  Рівному відзначатимуть 505-ту річницю Битви під Оршею. Святкування проводить одразу у кількох місцях. Про програму свята розповіли організатори свята 3 вересня у Рівненському медіа-центрі.

Заходи, пов’язані із цієї історичною датою, почала проводити з 2014 року громадська організація “Слава князів Острозьких”. Її очільник, мистецтвознавець Микола Бендюк розповів про цьогорічне вшанування битви. Воно розпочнеться 8 вересня з відкриття меморіального знаку князю Костянтину Острозькому о 12 годині.

Микола Бендюк модерує прес-конференцію Орша – 2019

Постало питання, де ж поставити ту табличку. Немає замку князів Острозьких. Там, де й палац Любомирських пізніше був, і там люди мало ходять. Але була острозька брама, було острозьке передмістя. От “Злата Плаза” – це острозьке передмістя. Князь Острозький Костянтин Іванович з Острога заїжджав у Рівне біля “Злати Плази” через острозьке передмістя. Тому ми вирішили показати, де була, власне, ця брама острозька, через яку князь Острозький заїжджав через місто. Тому там ту пам’ятну дошку і поставимо. По ній люди будуть ходити, спіткатися, бачити і пам’ятати, що ми перемогли в 1514 році московитів і зараз переможемо, – розповів голова ГО “Слава князів Острозьких” Микола Бендюк.

 

 

В рамках вшанування проводитимуть акцію “Врятуй унікальну картину”. Це збір коштів на реставрацію полотна ХІХ століття польського художника Юзефа Менціни-Кшеша, розміром півтора на три з половиною метра. Експонується ця картина в обласному краєзнавчому музеї і нині потребує реставрації.

Представниця ГО «Благодійного фонду обласного краєзнавчого музею» Тетяна Самсонюк розповіла:

Олексій Кривошеєв, Тетяна Самсонюк, Олександр Булига на прес-конференції

– Музей пишається картиною «Битва під Оршею», вона є його перлиною. Коли з моєї ініціативи був створений «Благодійний фонд обласного краєзнавчого музею», то я вирішила, що в першу чергу треба зібрати гроші на реставрацію картини. Львівський реставраційний центр виставив нам попередню вартість за реставрацію 80 тис. грн.

 

 

 

 

 

У ТРЦ «Злата Плаза» буде створено фотозону, на якій в образах з картини «Битва під Оршею» можна буде впізнати відомих людей (серед них – футболісти «Вереса»).

О 14 год, в Рівненському обласному краєзнавчому музеї відбудеться круглий стіл за участі науковців та представників міжнародних експертних кіл, присвячений 505-й річниці Битви під Оршею «Розгром московітів під Оршею: історія найвеличнішої битви початку XVI сторіччя, яка об’єднала чотири народи».

– На відзначення події запрошені і попередньо дали погодження приїхати представники Литви, Білорусі, Польщі. У цьому році буде хороший великий проект. Я був за те, щоб цей проект робився з мінімальним залученням бюджетних коштів, тому що цей проект, на моє переконання, повинен відроджувати у пересічних рівнян відчуття і бажання долучитися до нього. Тому заходи, які будуть проведені у цьому році, не є якісь витратні чи масштабні, – каже секретар Рівнеради Сергій Паладійчук.

 

 

Головна ж локація заходів буде в парку «Лебединка», де пройде турнір лучників, також гостей свята пригощатимуть стравами за народними та історичними рецептами, зокрема княжою кашею (стравою XV-XVI ст.)

З 18-ої години розпочнеться святковий концерт. Також заплановано показ фільму «Перемога під Оршею. Нам є чим пишатися».

А завершать подію дискусією про значення перемоги під Оршею.

Оргкомітет